top of page
h_wewnetrzna_przestrzen.jpg

Przywilejem życia jest stać się tym, 
kim naprawdę jesteś.

Carl Gustav Jung

Trening oddechowy i medytacyjny

Co to jest?

Najważniejsza informacja brzmi - medytować może każdy.

 

Medytacja to praktyka umysłowa, dzięki której możliwe jest znaczące skoncentrowanie uwagi, uspokojenie umysłu oraz osiągnięcie stanu głębokiej  świadomości. Ma na celu rozwijanie umiejętności obserwacji swoich myśli, emocji i ciała, bez ich oceniania czy angażowania się w nie. 

Medytacja nierozłącznie związana jest z technikami oddechowymi, które kładą nacisk na pogłębione oddychanie torem przeponowym, gdzie powietrze dociera do brzucha czy dna miednicy.

 

Sam proces medytacji jest bardzo prosty, ale często okazuje się niełatwy. W natłoku codziennych bodźców i skupieniu na zadaniach i obowiązkach,  mózg „zapomina” jak osiągnąć ten stan. Nie można więc go sobie przywołać, kiedy go potrzebujemy. Potrzebny jest wówczas trening, aby nauczyć swój mózg i umysł przejścia na inną częstotliwość.

 

Istotą medytacji jest jej wpływ na wzrost aktywności fal alfa w mózgu, czyli tych związanych z relaksacją, odprężeniem i stanem spokojnej czujności. Pojawiają się one naturalnie, gdy jesteśmy zrelaksowani, ale wciąż świadomi, na przykład tuż przed zaśnięciem. To stan uważności i bycia w pełni obecnym. Fale alfa pomagają w synchronizacji różnych obszarów mózgu, co sprzyja również lepszemu przetwarzaniu informacji.

Medytacja zmniejsza tym samym aktywność fal beta, czyli związanych z aktywnością umysłową, taką jak myślenie, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, które dominują w naszym życiu.

 

Badania wskazują, że techniki uważności i medytacyjne wpływają na zmiany neuroplastyczne i neuroimmunologiczne w mózgu i całym organizmie, a w efekcie działają na poziomie psychicznym i fizycznym.

 

Medytacja jest praktyką powszechną w wielu kulturach i religiach na całym świecie, ale jest także praktykowana jako narzędzie do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego bez konieczności wiązania jej z jakąś określoną tradycją religijną.

medytacja3_edited_edited.jpg
medytacja1.jpg
Dla kogo?
  • dla każdego, kto jest zaineresowany tego typu pracą nad sobą

  • dla osób o każdym stopniu sprawności ruchowej

  • dla osób cierpiących na dolegliwości psychosomatyczne

  • dla osób silnie bądź długotrwale doświadczających stresu

  • dla osób szukających wytchnienia w codziennym życiu

  • dla osób chcących głębiej poznać i doświadczyć siebie

Jak przebiega trening?

Trening odbywa się w formie indywidualnych sesji lub treningu w kilkuosobowej grupie.

Pojedyncza sesja indywidualna trwa 50 minut.

Rekomenduję odbycie kilku sesji, ponieważ konieczny jest pewien czas i regularność, aby „nauczyć” umysł i ciało nowego nawyku.

 

Jeśli jesteś zainteresowany/a spotkaniami w grupie obserwuj mój FB.

Tam będą pojawiać się aktualne informacje na temat treningów grupowych.

medytacja2_edited.jpg

Pracuję tylko z małymi, kilkuosobowymi grupami. Proces uczenia się medytacji to wyjątkowa forma spotkania ze sobą i wierzę, że może być łatwiejszy i efektywniejszy w spokojnej atmosferze.

 

Podczas treningu zwrócisz się do swojego wnętrza i latarką uważności będziesz obserwować to, co się pojawia. Będziesz uczyć się pozostawać w trybie obserwatora, nie angażowania się w emocje, doznania z ciała i myśli.

​Potocznie uważa się, że medytacja to stan w którym nie ma myśli. Nie jest to do końca możliwe, szczególnie na początku praktykowania. Uczysz się umiejętności niepodążania za swoimi myślami. Bywa to wyzwaniem, ponieważ na co dzień możesz doświadczać częściej natłoku myśli, który trudno zatrzymać i kontrolować. To tak jakbyś wpadł/a do rzeki, która niesie Cię swoim prądem i nie masz na to zupełnie żadnego wpływu. Tak wygląda życie, którym nie kierujesz, ale jedynie reagujesz emocjonalnie na okoliczności i sytuacje. Dzięki medytacji zaczynasz brać odpowiedzialność za swój umysł, a więc zaczynasz świadomie wybierać i świadomie kierować życiem.

 

Podczas sesji zaproponuję Ci rożne techniki medytacyjne, techniki uważności (mindfulness), techniki pogłębiające oddech, elementy treningów relaksacyjnych Schultza i Jacobsona, elementy pracy z głosem, medytację w ruchu i inne.

 

Medytować można siedząc na poduszce, siedząc na krześle, chodząc a nawet leżąc. Wybierzesz taką formę, która będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie szanując potrzeby i możliwości Twojego ciała w danym momencie. Bycie uważnym na swoje ciało, to część pracy z umysłem. Nie musisz się więc obawiać, że jesteś za mało sprawny/a, żeby medytować. Medytacja jest dla każdego.

 

Moją intencją jest poprowadzić Cię przez proces nauki medytacji i prawidłowego oddychania, abyś był/a zdolny/a praktykować samodzielnie.

medytacja4_edited.jpg
Dlaczego warto?
  • pomaga zmniejszyć natłok myśli i przynosi uczucie równowagi

  • redukuje uczucie stresu, umysł i ciało stają się bardziej zrelaksowane i uspokojone

  • poprawia zdolność koncentracji i zdolności poznawcze, jak pamięć czy spostrzegawczość

  • zwiększa kreatywność, wpływa na produktywność i wydajność w codziennych zadaniach oraz szybsze rozwiązywanie problemów

  • pomaga w radzeniu sobie z emocjami, zmniejsza drażliwość i wahania nastroju

  • łagodzi objawy depresji, lęku, zniechęcenia i smutku, pozwala odwrócić myśli od zmartwień i rozkojarzenia, pomaga uzyskać wyższą samoakceptację i samoocenę

  • zwiększa optymizm a zmniejsza skupianie się na negatywnych myślach, odciąga od tworzenia negatywnych scenariuszy czy na zadręczaniu się problemami dnia codziennego

  • łagodzi wszystkie dolegliwości i choroby, które zależą od poziomu stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu oraz łagodniejsze zmiany poziomu kortyzolu w ciągu dnia

  • pomaga w zapobieganiu i rehabilitacji chorób układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienia, świadome oddychanie pomaga normować i łagodzić rytm serca, obniżać ciśnienie skurczowe i rozkurczowe

  • zmniejsza nasilenie objawów u pacjentów z zespołem jelita drażliwego poprzez redukcję uczucia stresu

  • polepsza sen, ułatwia proces zasypiania i poprawia jakość snu poprzez umiejętność obserwacji napływających myśli

  • pomaga łagodzić ból, wspiera leczenie przewlekłego bólu

  • sprzyja zrównoważeniu i odciąga od osądzania innych, pomaga widzieć rzeczy i ludzi takimi, jakimi są naprawdę, bezstronnie i bez osądów, zwiększa poziom empatii i wdzięczności

  • promuje uczucie wewnętrznego szczęścia, ponieważ aktywuje obszary mózgu bezpośrednio związane z pozytywnymi aspektami emocjonalnymi, radością i zadowoleniem

Poufność

Wszystkie informacje dotyczących spotkań z klientami są całkowicie poufne. Jako psycholog i psychoterapeuta zobowiązana jest do zachowania tajemnicy wszelkich informacji, jakie uzyskałam w toku terapii.

Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia klienta lub osób trzecich, albo sytuacje określone prawem.

Umów się na wizytę

Możesz umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 605 787 237 lub skorzystać z formularza

Dziękuję za wiadomość!

bottom of page