top of page
h_wewnetrzna_przestrzen.jpg

Przywilejem życia jest stać się tym, 
kim naprawdę jesteś.

Carl Gustav Jung

Psychoonkologia

Na czym polega?

Pomoc psychologiczna, którą udzielam osobie dotkniętej chorobą onkologiczną, opiera się na poprawie jakości jej życia, rozwijaniu strategii radzenia sobie w chorobie oraz wsparcie w adaptacji do choroby. Moją intencją jest także, aby nikt nie musiał przechodzić przez doswiadczenie choroby samotnie, dlatego pracujemy nad budowaniem sieci wsparcia i rozwijaniem umiejetności korzystania z wsparcia innych osób. 

 

Towarzyszę pacjentowi i jego bliskim na każdym etapie choroby, od momentu podejrzenia choroby nowotworowej w każdym  kolejnym etapie diagnostyki i leczenia.

 

Podczas sesji z klientem oceniam aktualne samopoczucie oraz wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie. Moim zadaniem jest rozpoznanie problemów psychologicznych i zaburzeń psychicznych w przebiegu choroby, np. zaburzeń lękowych, depresyjnych.

 

Podczas sesji pracujemy głównie nad odzyskaniem poczucia panowania nad sytuacją, poprzez naukę skutecznego radzenia sobie z silnymi emocjami. Niezwykle istotne jest  kształtowanie aktywnej postawy wobec choroby i procesu leczenia oraz mobilizowanie pacjenta do aktywnego udziału w leczeniu.

 

Zajmujemy się zmianą poglądów klienta na samą chorobę i urealnienie spostrzegania różnych form leczenia onkologicznego. Zbieramy informacje o chorobie, jej przebiegu, weryfikujemy obraz choroby. Duży nacisk w tego typu pracy kładę na wypracowanie pozytywnego nastawienia do leczenia, ponieważ, jak pokazują liczne badania, wpływa ono na jakość leczenia i samopoczucie pacjenta.

Choroba onkologiczna wpływa na wszystkie osoby bliskie i całą rodzinę pacjenta. Kluczowa jest więc pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej, a także psychoedukacja dotycząca choroby, stanów oraz reakcji emocjonalnych przeżywanych przez osobę chorą. 

psychoonkologia4.jpg
psychoonkologia1.jpg
Jak przebiega pomoc psychologiczna?

Pomoc psychologiczna, którą oferuję, dostosowana jest do etapu choroby, w której znajduje się obecnie pacjent.

  • Po otrzymaniu diagnozy choroby nowotworowej - może pojawić się wiele silnych emocji, zarówno złość, szok, lęk jak i stan depresyjny. Wielu pacjentów przeraża już sama wizja bycia pacjentem onkologicznym, a informacja ta często wywraca życie do góry nogami.  Terapeuta może pomóc w nazwaniu i uporządkowaniu emocji, aby oswoić chorobę i podchodzić do niej bez lęku.

  • W trakcie leczenia - bez względu na to, czy jest ono długotrwałe, czy jest to leczenie krótkotrwałe i łagodniejszymi metodami, pacjent może  mieć chwile zwątpienia i obawiać się zabiegów medycznych. Często pacjent pod wpływem silnych emocji, czuje się rozkojarzony i zagubiony, nie jest w stanie skupić się na przekazywanych informacjach, ma trudności z zaplanowaniem swoich działań. Konieczne jest w tej sytuacji, wyjaśnienie tego, co  niezrozumiałe i pomoc w zaplanowaniu spraw.

  • W trakcie nawrotu choroby – warto na nowo wypracować metody radzenia sobie z chorobą, poradzić sobie z pojawiającymi się emocjami.

  • W okresie remisji choroby – konieczne, aby pacjent odnalazł się w nowej sytuacji, jaką jest życie bez objawów choroby, nauczyć się, jak spokojnie obserwować swój organizm i bez paniki reagować na niepokojące symptomy. Terapeuta może pomóc w powrocie do codziennych aktywności oraz w odbudowie pewności siebie po zakończonym leczeniu onkologicznym.

Dlaczego warto?
  • zmniejszenie napięcia i lęku związany z diagnozą, leczeniem i rokowaniem

  • zaakceptowanie tego, co się dzieje aktualnie w życiu

  • zmniejszenie bólu psychicznego i lepsze radzenie sobie z bólem fizycznym

  • poradzenie sobie z emocjami złości, lęku, smutku, rozpaczy

  • uczenie się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem, trudnościami, wyzwaniami związanymi z chorobą

  • zmiana przekonań na temat choroby, leczenia, korzystania z pomocy

  • pomoc w podejmowaniu ważnych decyzji

  • uczenie się relaksu i wizualizacji, która pomagają stymulować organizm do szybszego zdrowienia

  • poszukiwanie i redefiniowanie wartości i sensu w życiu

  • odzyskiwanie nadziei

psychoonkologia3.jpg
Poufność

Wszystkie informacje dotyczących spotkań z klientami są całkowicie poufne. Jako psycholog i psychoterapeuta zobowiązana jest do zachowania tajemnicy wszelkich informacji, jakie uzyskałam w toku terapii.

Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia klienta lub osób trzecich, albo sytuacje określone prawem.

Umów się na wizytę

Możesz umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 605 787 237 lub skorzystać z formularza

Dziękuję za wiadomość!

bottom of page