
Przywilejem życia jest stać się tym,
kim naprawdę jesteś.
Carl Gustav Jung

O mnie
Jestem z wykształcenia psycholożką i psychoterapeutką, a z przekonania towarzyszką i wsparciem dla tych, którzy podejmują decyzję poszukiwania swojej wewnętrznej drogi. Pracuję z osobami dorosłymi i młodzieżą.
Projekt Wewnętrzna Przestrzeń jest owocem, zarówno mojej ścieżki zawodowej, jak też wieloletniej pracy nad sobą i nieustających poszukiwań. Wewnętrzna Przestrzeń to miejsce wewnątrz, gdzie możesz dotrzeć do prawdy o sobie i dajesz miejsce tym nielubianym, niechcianym, czy marginalizowanym „częściom” siebie. Miejsce, gdzie możliwe jest ich zauważenie i otoczenie akceptacją. To doświadczenie daje moc do radzenia sobie z wyzwaniami.
W mojej praktyce opieram się głównie na metodach psychoterapeutycznych Psychologii Zorientowanej na Proces zaliczanej do nurtu humanistyczno-doświadczeniowego. Bardzo chętnie korzystam także z technik mindfulness, oddechowych, wyobrażeniowych, muzykoterapii dogłębnej z użyciem kamertonów terapeutycznych i medytacji. Są to metody i techniki, które praktykuję i dzielę się nimi w przekonaniu o ich skuteczności i pozytywnym wpływie na proces zdrowienia i rozwój.
Dbając o standardy mojej pracy, poddaję ją regularnej superwizji. Stosuję się do Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Ścieżka zawodowa
Ukończyłam w 2001 całościowe studia psychologiczne o specjalności psychologia kliniczna na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe z psychodietetyki (SWPS). Od roku 2005 do 2014 realizowałam program certyfikacyjny dla psychoterapeutów w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie.
Ukończyłam także m.in. Studium rozwiązywania konfliktów i budowania relacji, kurs pracy z zaburzeniami osobowości, Studium pracy z grupami i organizacjami w IPP oraz Studium przeciwdziałania przemocy Niebieskiej Linii. Mam za sobą setki godzin warsztatów szkoleniowych, superwizji grupowej i indywidualnej oraz własnej psychoterapii.
Doświadczenie zdobyłam m.in. w Centrum Interwencji Kryzysowej, Ośrodku Adopcyjno – Opiekuńczym, Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, w Ośrodku dla osób z zaburzeniami psychicznymi, Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego i wielu placówkach oświatowych a także prowadząc własną praktykę psychoterapeutyczną. Współpracowałam z organizacjami wspierającymi osoby LGBTQ+. Przez wiele lat prowadziłam autorskie warsztaty rozwojowe na temat odkrywania własnego potencjału, inspirujące i motywujące do zmiany i poszukiwania własnej mocy.
Moje inspiracje
Od zawsze poszukuję sposobów, które pomogłyby mi zrozumieć głębszy sens moich doświadczeń i trudności. Próbuję odkryć swoje miejsce w świecie, zbliżyć się do wewnętrznego spokoju, radości i pogodzenia z rzeczywistością. Wiele odpowiedzi na moje pytania dały mi poszukiwania duchowe, głównie medytacja, filozofia i medycyna chińska oraz praktyka uwalniania dr D. Hawkinsa.
Przez 8 lat aktywnie praktykowałam medytację Zen. Aktualnie nie jestem od dawna związana z żadną grupą, ale medytacja ze mną została, jako forma kontaktu ze sobą oraz droga do podejmowania zgodnych ze sobą działań, decyzji i osiągania spokoju.
Pojmowanie człowieka jako holistycznej psycho-fizyczno-duchowej całości, którą proponuje Medycyna Chińska, pomogła mi zauważyć jak bardzo jesteśmy połączeni z naturą i dzięki temu efektywniej pomagać innym zdrowieć i rozwijać się.
Wiem, że nie ma innej drogi, jak tylko wziąć odpowiedzialność za swoje życie we wszystkich jego przejawach. Mam świadomość, że uczę się każdego dnia i ta nauka potrwa już do końca. Wiem także, że im więcej dobrego dam drugiemu człowiekowi, tym więcej dobra ja sama doświadczę.
A poza tym chętniej wstaję każdego dnia dzięki kontaktowi ze zwierzętami, spacerom do lasu, mądrym książkom i spotkaniom z bliskimi osobami.
O metodzie
Metoda Psychologii Zorientowanej na Proces została stworzona w latach 70-tych XX wieku przez fizyka i analityka jungowskiego - dr Arnolda Mindella. Była rozwijana w Szwajcarii, a następnie w Portland (USA), a obecnie w wielu ośrodkach na świecie.
Podstawę teoretyczną metody stanowi psychologią C.G. Junga, taoizm oraz fizyka kwantowa, co powoduje, że psychologia procesu jest psychologią i zarazem filozofią podążania za doświadczeniem jednostki, grupy, świata jako „elementów” nieodłącznie ze sobą związanych.
W tym podejściu wszystko, z czym przychodzi klient, jest potencjalnie ważne dla rozwoju i radzenia sobie z trudnościami. Psychoterapeuta pomaga przede wszystkim w badaniu i zrozumieniu znaczenia zdarzeń oraz w znalezieniu sposobu, jak one mogą posłużyć klientowi w rozwiązaniu trudności i osiągnięciu celu.